Ar reikalingas  židinys ar krosnelė naujame name? Kai kuriose šalyse tai būtina!

Židinys A, A+ klasės name sukelia daug klausimų: ar galima įrengti židinį ir krosnelę energetiškai efektyviame name? Ar nebus kamino įrengimas tik papildomos išlaidos ir šilumos tiltas? Ar turi būti židinys ar krosnelė nepriklausomi nuo patalpos oro? Koks turi būti kaminas ir židinys energetiškai efektyviame ar pasyviame name? 

Tokius klausimus gauname ir atsakome gan dažnai. Esminiai pastebėjimai būtų tokie, kad žmonės yra dažnokai klaidinami skleidžiant mitą, kad kaminas ir židinys sandariame name yra blogai. Klausimas - kodėl? Atsakymas nebūtų vienareikšmis: dažnai statytojai taupo pinigus klientų komforto sąskaita: atseit kaminas nereikalingas, židinys nereikalingas - sandariame name ir taip šilta:) Vėlgi: šiluma yra dvejopa: skleidžiama šildomų grindų, radiatorių, ir kitokia: skleidžiama "gyvos", matomos ugnies, šildančios ne tik kūną, bet ir sielą:).

 

Nepamirškime pagrindinės židinio funkcijos - juk tai ne vien šiluma, bet ir relaksacija, komfortas, grožis ir jaukumas. 

Židinys namų jaukumuiDaugelį dalykų mūsų pasaulyje lemia pinigai, interesai ir konkurencija. Skatinant kai kurių šildymo prietaisų grupių pardavimus , dažnai nepelnytai sumenkinama židinio ar krosnelės funkcija, kaip šilumos šaltinio, nepriklausomo nuo jokio tiekėjo, nuo jokio energijos tinklo: elektros, dujų, naftos ir taip toliau:) Svarbu , kad turėtume kažkiek sausų malkų ar keletą maišų briketų - šilumos poreikis sandariame name nėra didelis, šilumos kaita puikiai vyksta esant rekuperacijai. 

Nors klimatas mūsuose lyg ir šiltėja, tačiau, kita vertus, vis dažniau, siaučiant stichijoms, nutrūksta elektros tiekimas. Puikus pavyzdys Norvegija, kurioje būtina kiekviename turėti kaminą ir židinį - taip šioje šalto klimato šalyje apsisaugoma esant nenumatytoms aplinkybėms, kai židinys gali tapti vieninteliu šilumos šaltiniu.

Nereikia pamiršti, kad genda visi prietaisai, jų mechaninės ir elektroninės dalys. Židinys ar krosnelė - ko gero, labiausiai patikimas paprasčiausios konstrukcijos prietaisas, veikiantis praktiškai visada, jei tik pajungėte į kaminą, o pastarąjį nepamiršote išvalyti:).

Sudėtingas ir brangus kamino ir židinio įrengimas sandariame name? 

Na, tai tikrai keistas išankstinis nusistatymas. Kaip minėta anksčiau, dažnai statybininkai kamino nerekomenduoja, norėdami pataupyti jūsų sąskaita.

Jei svarstote apie židinį ar krosnelę, tuomet patogiausia pasikonsultuoti židinių salone planavimo fazėje. Kai su architektu aptarsite galimą židinio įrengimo vietą, pasikonsultuokite su mumis, ar kitais Jums priimtinais specialistais.

Kaminas, kuris statomas namo statybos metu, gali būti pritaikytas sandariam namui, turintis papildomą apšiltintą sluoksnį, iš kurio galima tiesiogiai į krosnelę pajungti oro tiekimą. Jis paprastai statomas vidinėje dalyje ir aptinkuojamas, taip išvengiant papildomų šilumos tiltų. Dažnai daromas ir metalinis kaminas, turintis specialią sandarią ir izoliuojančią stogo kirtimo konstrukciją, apsaugančią nuo kondensato susidarymo. 

Taip pat galimas ir trisluoksnio metalinio  kamino įrengimas, kuriame jau numatyta oro krosnelei tiekimo sistema.

Pigesnis variantas yra oro tiekimas po grindimis : tiesiog statybų metų į reikiamą vietą atvedate 100mm skersmens plastikinį vamzdį, kuris apšiltinamas, o lauko pusėje įrengiama uždarymo sklendė. Įrengus atskirą oro atvedimą krosnelei, bus užtikrintas kokybiškas jos veikimas, nejuoduos stiklas, netruks oro degimui, bus nenaudojamas patalpos oras. Beje, jei oro atvesti neįmanoma, o kamine papildomos angos nėra, tuomet rekuperacinėje sistemoje nustatomas didesnis įeinančio oro kiekis, kad patalpoje, degant židiniui, nesusidarytų neigiamas slėgis.

Noriu pabrėžti, kad atskiro įstatymo reikalavimo, kad būtų įrengtas židinys ar krosnelė , turintis sandarumo sertifikatą Lietuvoje nėra. Jei židinys turi oro iš išorės pajungimo angą, jis gali būti instaliuotas sandariame name. Jei prietaisas yra patikimo gaminto, sandarus ir kokybiškas - to pakanka, kad jo veikimas būtų tinkamas sandaraus namo sąlygomis.

Kai kurie gamintojai, ypač Vokietijos, kur sandarumo ir efektyvumo reikalavimai yra itin aukšti, vykdo gaminių sandarumo bandymus ir pateikia RLU ( raumluftunabhaengig-sandarus, nenaudojantis patalpos oro) sertifikatus, užtikrinančius , kad produktas 100 procentų pritaikytas sandariam namui.

Tokie produktai mūsų puslapyje : SKANTHERM 

 

Aplinkotaršos faktorius

Taršos mažinimo planas patvirtintasNaujausias nacionalinis aplinkos taršos mažinimo projektas išgąsdino Lietuvos gyventojus, besišildančius kieto kuro katilais. Planuojami kamino mokesčiai, zonų įvedimas, kuriuose negalima naudoti kieto kuro prietaisų ir kt. dalykai. Visi šie faktoriai yra svarbūs, teisingi, tačiau atsižvelgiant į ekonominę, socialinę ir kitokią šalies situaciją, jų taikymas dar skaudžiau paliestų žemiausias pajamas turinčius gyventojus. 

Kai kuriose Europos šalyse, turinčias itin senas krosnių, kūrenamų malkomis, statybos tradicijas ir technologijas, ir  pvz. Vokietijoje,  siekiant mažinti oro taršą ir skatinti gyventojus įsigyti naujus, aplinkos taršą mažinančius kieto kuro katilus, valstybė kompensuodavo dalį naujos efektyvios sistemos įsigijimo kainos, kai gyventojas pristatydavo seną šildymo prietaisą. Tokia sistema būtų sveikintina ir mūsuose-juk malkos tebėra vienas iš taupiausių šilumos gavimo būdų ir ydingas yra ne pats kūrenimas, o pasenusios ir neefektyvios sistemos.

Dar daugiau, kai kuriuose skaičiavimuose ir straipsniuose skaičiavimai pateikiami tendencingai: dujinių katilų, šilumos siurblių ir kt. prietaisų taršos rodikliai lyginami su senu krosnių kieto kuro krosnių, kurių degimo sistema archaiškos, o būklė apgailėtina, rodikliais. Šioje vietoje reikia akcentuoti, kad per pastarąjį dešimtmetį krosnelių, židinių ir katilų sistemos buvo modifikuotos - standartinės degimo sistemos ištobulintos, siekiant maksimaliai padidinti degimo ir kuro sunaudojimo efektyvumą: čia ypač pažangūs Vokietijos, Skandinavijos gamintojai, kurių prietaisuose įdiegtos antrinio ar net tretinio degimo sistemos, katalizatoriai.

Tokiose degimo sistemose krosnelės ar židinio efektyvumas itin aukštas (iki 91%), o oro taršos rodikliai minimalūs: , pvz. CO emisija ≤ 0,10% (13 % O2 ), o kietųjų dalelių kiekis ≤ 40mg/Nm³ (13 % O2 ).

Taip pat reiktų nepamiršti, kad mediena yra atsinaujinančio kuro šaltinis, minimaliai įtakojantis anglies dvideginio išsiskyrimą į aplinką: augdami medžiai aprūpina orą deguonimi, taip kompensuodami degant malkoms išskirtą anglies dvideginio kiekį.

Produktai sandariomis degimo sistemomis

'SKANTHERM“ (Vokietija) – modulinės židinių sistemos ELEMENTS. židiniai, sertifikuoti, A klasės namams. Židinių unikalumas: tretinė degimo sistema. Formos: židiniai į kampą, židiniai patalpos centrui , pasukami židiniai.

„RAIS“ (Danija) – naujiena Lietuvos rinkoje - švaraus antrinio automatinio degimo „clever air“ židiniai, aukščiausios klasės produktas Jums reikiamo modelio ir spalvos. Trendas: baltos spalvos židinys „Corian“ rankenėle.

„BARBAS BELLFIRES“- Dujiniai uždarojo degimo židiniai – formų ir galimybių įvairovė, teisingas įrengimas.

„METALOTHERM“ - plieninių kaminų sistemos pasyviems namams

>> Skaityti daugiau.