Nuo 2016 m. lapkričio, įsigaliojant naujiems namų energinio efektyvumo reikalavimams, tiek vartotojui, tiek projektuotojui kyla vis daugiau klausimų, kaip išsirinkti tinkamą židinį ar krosnelę, tinkamą aukšto energinio efektyvumo namui. Būtent šiame straipsnyje panagrinėsime ar krosnelė ar židinys pasyviam namui būtų geriau, bei židinių įrengimo galimybes ir problematiką.
Pasyviame, o tiksliau energetiškai aktyviame name reikia atsižvelgti į keletą svarbių dalykų, renkantis tam tinkamą židinį ar krosnelę. Aukšto energinio efektyvumo arba pasyviuose namuose turi būti įrengiami uždarojo degimo židiniai ir krosnelės, kurioms oras degimui tiekiamas tiesiai vamzdžiu į degimo kamerą ir taip sukuriama absoliučiai uždara degimo sistema, nepriklausoma nuo patalpos vėdinimo sistemos. Tokiame name instaliuojami specialiai sertifikuoti uždarojo degimo židiniai (vokiškai tai RLU - "raumluftunabhängig" - nedeginantis patalpos oro židinys ar krosnelė), toliau, tam tinkamas kaminas, per kurio ventiliacinį tarpą tarp sienelių galima pajungti oro degimui paėmimą tiesiai į krosnelę - taip išvengiama namo sandarumo pažeidimų.
Projektuojant namą strategiškai svarbu numatyti būsimo židinio vietą ir formą – juk židinio degimui reikalingas oras, kuris turi būti tiekiamas į židinio degimo kamerą, todėl reikia „pririšti“ tam tikrą židinį erdvėje, kad oro pritekėjimo linija, kuri gali būti atvedama po grindimis, neatsirastų visiškai netinkamoje pajungimui vietoje. Jei taip nutinka, tenka spręsti papildomas technines problemas, o ir formos pasirinkimo galimybė mažėja.
Taip pat vertėtų pamąstyti ir apie židinio ar krosnelės tipą - kadangi A energetinės klasės namuose energijos poreikis yra pakankamai žemas, todėl židinio pagamintą šilumą galima paskirstyti per rekuperacijos sistemą į kitas erdves, panaudoti karšto vandens ruošimui ir grindų šildymui, arba parinkti akumuliacinį židinį ar koklinę krosnį, kad pagaminama šiluma kauptųsi akmenyje, o židiniui užgesus, lėtai būtų spinduliuojama į patalpą.
Židiniai ar krosnelės pasyviam namui - degimo sistemos
Išrinktas židinys ar krosnelė turi būti atitinkamai išbandyti ir sertifikuoti sandariems namams. Tokiam sertifikavimui keliami labai aukšti reikalavimai: būtinas aukštas sandarumo lygis, kad iš degimo kameros į patalpą nepatektų degimo produktai. Reikalavimas krosnelės sandarumui: po mechaninės apkrovos (uždarius ir atidarius 6000 kartų krosnelės dureles) ir po terminės apkrovos ( priešgaisrinės saugos tyrimas) sukėlus 10Pa slėgį krosnelės degimo kameroje, į patalpą nepatektų daugiau nei 2 m³/h oro.
Norint kūrenti saugiai ir gyventi sveikai ir šiltai, būtina domėtis reikalavimais, kurie keliami šildymo prietaisams bei rinktis saugų ir sertifikuotą produktą. Vienas iš Vokietijos židinių gamintojų SKANTHERM GmbH klientams siūlo ne tik saugius ir pagal aukščiausius Vokietijos reikalavimus sertifikuotus produktus, bet ir pirmauja dizaino srityje: daugelis produktų yra nominuoti RED DOT apdovanojimams už inovatyvų dizainą. Išskirtinė kokybė ir forma, tai "EMOTION" - krosnelė, kurioje šiluma kaupiama akumuliaciniuose akmenyse ir pamažu spinduliuoja į patalpą.
Taigi, židinys ar krosnelė pasyviam namui - ką rinktis? Mūsų nuomone, geriausias sprendimas būtų minimalaus galingumo originali krosnelė, kaupianti šilumą į akumuliacinius akmenis, muilo akmenį ar koklius, arba turinti vandens kontūrą ir šildanti buitinį vandenį.
Galimi sandarių krosnelių variantai: